Historia klubu zaczęła się od lipca 1957 roku, kiedy to grupa pasjonatów jeździectwa i koni w osobach oficerów przedwojennej kawalerii płk Karola Rommla, rotmistrza Stanisława Łukaszewicza wspieranych przez środowisko ziemiańskie licznie osiadłe w Sopocie, założyła Jeździecki Ludowy Klub Sportowy.

Siedzibą klubu były tereny wydzierżawione przez urząd miasta Sopotu przy obecnej ulicy Czyżewskiego. Prymitywne warunki stajenne, brak możliwości zakupu i utrzymania koni do sportu wyczynowego Hipodrom Sopot 1971ograniczały w tym czasie działalność klubu do nauki jazdy konnej i rekreacji jeździeckiej. Uznać jednakże należy, że ten trudny początek klubu stał się jednak zaczynem przyszłego jego rozwoju i sukcesów. To praca pierwszych trenerów klubu z młodymi jeźdźcami spowodowała, że po przeniesieniu klubu na teren państwowych wyścigów konnych w roku 1972 pojawiły się znaczące pierwsze sukcesy jeźdźców JLKS w konkurencjach klasy ogólnopolskiej i międzynarodowej . Dzięki udanym startom Andrzeja Kurowskiego, Krzysztofa Rafalaka, Franciszka Szyszkowskiego już w roku 1974 JLKS Sopot w klasyfikacji klubów PZJ znalazł się na 12 miejscu. W latach następnych do grona kadry klubu dołączyli: Stanisław Kuśmirek, Rafał Wawrzyniak, Małgorzata Łukowska, Henryk Grzywna, Arkadiusz Bachur. Zawodnicy JLKS powołani zostali do kadry narodowej juniorów dzięki pracy trenera Bogdana Kadłubowskiego.

Hipodrom Sopot 1975
Zaprzęg powożony przez Księcia Filipa, w tle osiedle Żabianka. Hipodrom Sopot, 1975

Rok 1975 zapisał się w historii klubu olbrzymim sukcesem organizacyjnym podczas przeprowadzonych wzorowo mistrzostwo Europy w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi, co razem ze sportowymi wynikami członków JLKS dało klubowi VI miejsce w rankingu PZJ.

Lata 1976 – 1993 uznać należy za niewątpliwe pasmo sukcesów zawodników JLKS, których wyniki sportowe we wszystkich konkurencjach jeździeckich (ujeżdżenie, skoki, WKKW) skutkowały tym, że JLKS zajmował czołowe pozycje w klasyfikacji PZJ.

Do grona kadrowiczów JLKS dołączyli Bogusław Misztal, Zofia Górska, Wanda Wąsowska, Krzysztof Rafalak, Marek Orłoś, Anna Kuczyńska, Małgorzata Kiernicka, Ewa Husarska, Artur Pawłowski. Zawodnicy Ci startowali z powodzeniem w zawodach ogólnopolskich, międzynarodowych z olimpijskim występem Wandy Wąsowskiej w Moskwie oraz Krzysztofa Rafalaka w Seulu, gdzie wywalczył z drużyną IV miejsce.

Nie było w kraju, w Europie zawodów rangi mistrzowskiej w których nie startowaliby zawodnicy JLKS.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że polskie jeździectwo bez udziału jeźdźców JLKS Sopot byłoby o wiele uboższe.

Ujeżdżacze

Na ten niewątpliwy sukces klubu z wielkim poświęceniem pracowali trenerzy: Andrzej Orłoś, Bogusław Misztal, Zofia Górka, Ewa Husarska, instruktorzy szkółki jeździeckiej powstałej w 1982 roku, klubowi działacze i szerokie grono sympatyków tego sportu.

Pełniący funkcje prezesa klubu w latach 1974-1988 Mieczysław Borowski, Czesław Górsk, Michał Kulikowski to nazwiska osób, które złotymi literami wpisać należy do klubowej historii.

Poza osiągnięciami sportowymi JLKS do swoich sukcesów zaliczyć może organizacje zawodów rangi mistrzostw polski, klubowy puchar polski, międzynarodowe oficjalne zawody w skokach przez przeszkody.

JLKS wniósł do polskiego jeździectwa poważny wkład w zakresie szkolenia, przygotowań olimpijskich.

Te wszystkie dokonania klubu możliwe były z tego powody, że klub dysponował doskonałą bazą: stajnie, tor, zbudowana nowa hala oraz, dzięki zjednoczeniu hodowli zwierząt zarodowych mającemu swój oddział na terenie toru wyścigowego klub miał szeroki dostęp do koni sportowych z państwowych stadnin koni Kadyny, Rzeczna, Plękity, Nowa Wioska.

Transformacja ustrojowa i praktycznie likwidacja większości stadnin państwowych, a tym samym brak dopływu koni do klubu spowodowały, że okres świetności klubu odszedł do historii. Trudności spotęgowane odejściem renomowanych trenerów i zawodników to przyczyna stopniowej utraty znaczenia klubu w skali kraju.

Weronika Wilska CSIO Sopot 2013 Ares
Weronika Wilska CSIO Sopot 2013 Ares

Przekształcenia własnościowe toru wyścigowego i powstanie spółki miasta pod nazwą „Hipodrom” dały nadzieję na stopniową stabilizację klubu, który pozbawiony koni, majątku ograniczał swoją działalność do zadań statutowych będąc jedynie sportowym stowarzyszeniem.

W tej sytuacji, za sukces działaczy klubu uznać należy współuczestnictwo klubu w organizacji wszystkich imprez jeździeckich jakie odbywają się na terenie Hipodromu. Rewitalizacja obiektu i powstanie nowoczesnego kompleksu (stajnie, hale) sprawiły ze od kilku lat wróciły do Sopotu międzynarodowe zawody w skokach i WKKW w randze kilku gwiazdek.

Konrad Pawłowski
Konrad Pawłowski

Współpraca klubu ze spółką „Hipodrom”, umożliwienie członkom klubu korzystania z tak nowoczesnego obiektu (boksy, zimowy trening na hali) zaowocowały tym, że w chwili obecnej wzrasta ilość członków klubu, którzy zdobywając  klasy sportowe z powodzeniem startują na zawodach jeździeckich wysokiej rangi. Sukcesy zawodników Sopockiego Klubu Jeździeckiego w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu oraz WKKW są dowodem na stały wzrost znaczenia Sopockiego Klubu Jeździeckiego dla Środowiska.